PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=2}

Adwokat diabła

The Devil's Advocate
7,9 440 408
ocen
7,9 10 1 440408
6,7 32
oceny krytyków
Adwokat diabła
powrót do forum filmu Adwokat diabła

Właśnie obejrzałam film, ale nie jestem pewna jednej kwestii, dlatego chciałabym sprawdzić czy
inni interpretują ją podobnie. Chodzi mi o scenę kiedy Szatan wpada we wściekłość po tym jak
Lomax popełnia samobójstwo. Następnie Pan Adwokat powoli upada na ziemię i Diabeł
przemienia się w anioła. Teraz jest ta moja niejasność. Kim był ten anioł?
Na początku pomyślałam że to ukazanie diabła, który wcześniej był aniołem jednak zbuntował
się i teraz panuje w piekle. To by się zgadzało.
Druga wersja o której pomyślałam nieco później ( i ta wydaje mi się raczej niepoprawna ) to iż
było to chwilowym momentem ukazania się Stwórcy. I Kevin dostał drugą szansę. Tylko w takim
razie dlaczego anioł krzyczałby do niebios ( w gniewie jakby tu nie patrzeć )...

Tak więc myślę iż pierwsza wersja jest właściwą. I teraz mile proszę o włączenie się do dyskusji
i jeżeli jestem w błedzie wyprowadzenie mnie z niego.

ocenił(a) film na 8
Barsoom

Szatan jest upadłym aniołem (nadal anioł).

ocenił(a) film na 7
Barsoom

Szatan nadal pozostaje aniołem. A anioły mają skrzydła. Pierwsza wersja.

ocenił(a) film na 9
Akhpu

Biblia otwartym tekstem mówi, że Szatan był urodziwym aniołem i jeśli chce, przyjąć może postać "anioła światłości". Oczywiście, że pierwsza interpretacja. Film jest aż naszpikowany symbolami i odniesieniami... swoją drogą, o ile mnie pamięć nie myli, jest w pełnej zgodzie z Biblią.

ocenił(a) film na 9
matyah

'I nic dziwnego. Sam bowiem szatan podaje się za anioła światłości.' 2 Kor 11, 14
http://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=1009

Barsoom

Przecież to wizerunek diabła. Postać Ala Pacino prawdopodobnie sobie przybrał - jako wygląd prawnika. W tamtej scenie widać go w oryginalnej postaci.

ocenił(a) film na 7
Barsoom

A mnie zastanawia, czy w momencie, w którym Lomax pochylił się nad umywalką w WC, przez jego podświadomość przewinął się cały późniejszy scenariusz życia, które oglądaliśmy, aż do samobójstwa. Tak że podświadomie przeżył ten cały koszmar w trybie instant, dzięki czemu po wyjściu z WC postanowił postąpić inaczej, niż wcześniej planował. Etyczniej. Tak to właśnie interpretuję; przecież po scenie samobójstwa, wróciliśmy właśnie do sceny w kibelku. Oczywiście, Lomax postąpił "etyczniej", co nie oznacza jednak, że diabeł dalej nie kusił; jak widzieliśmy, przechodził m.in. przez tego dziennikarza, próbował innych metod. :)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones